Zavlažujte hospodárně !! Rady od profesionálů !!

Zahrady, zahrádky, terasy, patia… pro všechny, kdo chtějí ušetřit !

Tipy pro úsporné zavlažování trávníků i výsadeb od Rain Bird® - utraťte peníze jinak !!

Napadlo Vás někdy, že využíváním zavlažovacího systému můžete snadno ušetřit vodu ? Pravděpodobně ne, ale pokud je zavlažovací systém správně navržen, odborně nainstalován a šikovně používán, pak Vám pomůže snížit spotřebu vody a přitom Vaše zeleň – trávník i rostliny – budou vypadat svěže a zdravě. Pojďme si projít několik užitečných a praktických rad, jak si udržet krásnou zahradu i v letním horku…

Méně a častěji…

K největšímu plýtvání voudou a nejčastější chybou je, pokud zavlažujete příliš mnoho a příliš často – většina dodané vody pak není nikdy využita. Místo jednoho dlouhého závlahového cyklu je daleko účinnější rozdělit dobu zavlažování do několika kratších cyklů a mezi jednotlivými cykly ponechat 15 - 30 minutovou přestávku. To umožní kvalitní vsáknutí závlahové dávky a výrazně omezí odtékání nadbytečné nevsáknuté vody pryč ze zahrady.

Dívejte se na hodiny…

Ideální čas pro zavlažování je časně ráno - zavlažujeme od 02:00 do 05:00. Pozor na zavlažování v průběhu dne – vysoké teploty i vítr výrazně snižují účinnost zavlažování. Velká část vody se totiž vypaří ještě než dopadne na trávník a také mnoho rostlin je citlivé na prudké zchlazování v horkých letních dnech.

Naopak zavlažování v podvečer také není příliš ideální, protože voda ulpí na listech trávníku i na výsadbách po celou noc – ideální pozvánka pro plísňová onemocnění a houbové choroby. Zavlažováním ráno dáme trávníku i rostlinám šanci, aby v průběhu dne oschly – dobrá prevence proti nemocem rostlin.

Dělte systém na zóny !

Trávníky a výsadby mají výrazně rozdílné nároky na množství vody. Odlišné nároky budou ale i v závislosti na poloze plochy – plně osluněné plochy a nebo plochy, které jsou většinu dne ve stínu. Podobný vliv má i konfigurace s ohledem na světové strany – více vláhy pro jižní a západní plochy a naopak méně vláhy pro severní či východní části pozemku. Pokud již při návrhu systému vezmeme všechny tyto vlivy v úvahu, pak vytváříme systém, který bude při provozu dostatečně flexibilní a umožňuje uživateli dodat pouze nezbytné množství vláhy pro každou specifickou plochu. A nemusí to vždy nutně znamenat zvýšení nákladů na vybudování systému – jen na tato kriteria myslet a vzít je v úvahu. Úspory vody se budou zcela jistě pohybovat v řádech desítek procent !

Keře a stromy? Kapková závlaha !!

Moderním trendem posledního destiletí je bezesporu kapková závlaha. Je ideální technologií zejména pro zavlažování keřů, stromů, nádobových rostlin i květinových záhonů. Potrubí s vestavěnými kapkovači dávkují vodu pouze k rostlinám, přímo do kořenové zóny. Dávky je možno odměřovat velmi úsporně s minimálním vlivem výparu. Spotřeba vody bude výrazně nižší a dramaticky se omezí růst plevelů i nebezpečí chorob rostlin.

Systém průběžně kontrolujte !

Protože systém je většinou v činnosti v časných ranních hodinách, může se stát, že případné problémy systému odhalíme pozdě – někdy příliš pozdě. Kontrolujte pravidelně správnou funkci systému, postřikovačů i elektroventilů. Zaměřte se na správné nastavení postřikovačů, kontrolujte stav filtru i neporušenost kapkovacího potrubí. Doporučujeme vizuálně zkontrolovat každý postřikovač, zda se správně vysouvá i zasouvá, trysky nesmí být ucpané a elektroventily musí uzavírat/otevírat sekci spolehlivě a dostatečně rychle. Zkontrolujte rovněž čidlo srážek a odstraňte z něj listy a případné další nečistoty, které mohou jeho funkci záporně ovlivnit. Kontrolou systému zajistíte jeho správný a hospodárný provoz. Většina instalačních firem tyto kontroly smluvně provádí a rovněž ihned odstraní všechny zjištěné problémy. Vždy je ale dobré o systému vědět co nejvíce a přibližně jednou za měsíc si systém zkontrolujte sami – nezabere Vám to více než 15minut a nebudete tak nepříjemně překvapeni účty za vodné.

Pracujte s ovládací jednotkou!

Mění se roční období, mění se počasí. Proto pracujte pravidelně s nastavením ovládací jednotky. Trvejte vždy na instalaci čidla srážek. Tyto dva základní faktory výrazně ovlivní spotřebu vody zavlažovacím systémem. Všechny ovládací jednotky Rain Bird® jsou vybaveny funkcí Water Budget, která umožňuje rychlé a snadné změny doby zavlažování pro všechny sekce najednou, všechny ovládací jednotky Rain Bird ® lze doplnit ekomomickými senzory srážek Rain Check™ nebo Rain Sensor, které v případě dostatečných přirozených srážek činnost systému dočasně pozastaví. Neplaťte za vodu, kterou nevyužijete !!

Zavlažujte jen to, co roste !

Pokud jste se rozhodli pro stabilní zavlažovací systém vyvarujte se přestřikům na chodníky, terasy a další zpevněné plochy. Systém navrhujte tak, aby se v tomto ohledu nedělaly nežádoucí kompromisy ! Kontrolujte nastavení výsečí postřikovačů, aby nestříkaly na dům, bazén nebo terasu ! Rovněž správně nastavená hodnota tlaku má zásadní vliv na hospodárnost systému. Správně nastavený systém s optimální velikostí kapek pracuje mnohem účinněji. Jemné a malé kapky, které vznikají příliš vysokým tlakem jsou velmi náchylné na vliv větru a výrazně zvyšují odpar vody. Proto si nechte Váš systém čas od času zkontrolovat a seřídit !

Rozhlédněte se po celých stránkách a najděte další užitečné tipy, jak efektivně využívat zavlažovací systém Rain Bird®. Hledáte další rady a nápady – kontaktuje nás nebo autorizované instalační firmy Rain Bird.

Zavlažovací systémy Rain Bird ® - systémy bez kompromisů !